Trentino - Alto Adige
Patrně nejsvěžejší vína celé Itálie nalezneme právě zde, v regionu Trentino – Alto Adige. Údolí řeky Adige se táhne desítky kilometrů jižně od italských hranic s Rakouskem a nabízí opravdu úchvatnou podívanou. Malebná krajina Jižního Tyrolska, středověké hrady, horské masivy, jezera a řeky, lesy a horské pastviny a kontrastně s tím také průmyslová výroba a věčně rušná italská dálnice “Autostrade A22“. Nicméně to do sebe tak nějak zapadá a na kráse místní krajiny to nijak neubírá. Nedílnou součást této nádherné scenérie pak tvoří vinice, které zde najdeme přimknuté ke každému úbočí mezi řekou a skalními stěnami.
Oblast Trentino má na délku přibližně 70 km a naleznete ji mezi severním výběžkem Lago di Garda na jihu a obcemi Mezzocorona a Mezzolombardo na severu. Všeobjímající apelace je pak jednoduše nazvána Trentino DOC. Zatímco jižněji ležící Trentino je čistě italské, v Alto Adige (Jižní Tyrolsko) převládá německy mluvící obyvatelstvo. Oblast se stala součástí Itálie až po 1. světové válce, kdy do té doby byla součástí bývalé Rakousko – uherské monarchie a nachází se dále na sever od obou výše zmíněných obcí v délce přibližně 60 km směrem k rakouským hranicím. I zde nalezneme apelaci zahrnující celou vinařskou oblast, příznačně Alto Adige DOC.
Klima a půda jsou zde pro pěstování vína téměř ideální. Alpské pohoří chrání území před studenými severními větrnými proudy a zároveň poskytuje oblasti tzv. srážkový stín. Na jihu je pak oblast otevřena oteplujícím proudům od jezera Lago di Garda. Klima je mírné kontinentální a vyskytují se zde různé typy půd, od vulkanické, přes dolomitský vápenec a křemen až po písčitý slín a štěrk.
Celková rozloha vinic je okolo 5100 ha a nalezneme zde okolo 20 různých odrůd v nadmořské výšce od dvou set až po tisíc metrů. Výškové rozpětí, různé expozice vinic a půdní složení dávají místním vinařům širokou škálu možností a stylů vyráběných vín. Tradičně se zde setkáme s pergolovým systémem vedením révy a terasovitým uspořádáním vinic. Vysoké rozdíly v denních a nočních teplotách napomáhají k optimálnímu zrání hroznů. Teplejší denní teploty podporují rozvoj cukru v hroznech a noční nižší teploty napomáhají hroznům si udržet své aroma, svěžest a kyselinu. Terroirem jsou si obě části regionu, Alto Adige i Trentino, podobné.
Většinu produkce vína zde zajišťují “cantine sociali“ – vinařská družstva, která jsou kvalitativně na vysoké úrovni. Když pomineme vysokou celosvětovou poptávku po jednoduchých vínech z odrůd Pinot grigio a Chardonnay (převážně jako základ šumivého vína), kterou se oba vinařské regiony snaží uspokojit, nalezneme zde vína s nezaměnitelným charakterem odrážející místní terroir.
V Trentinu narazíte na vysoce kvalitní vína jak z odrůdy Pinot grigio a Chardonnay, tak i z odrůdy Müller Thurgau. Za zmínku pak určitě stojí místní modrá odrůda Teroldego Rotaliano dávající ovocná, kořenitá vína s osvěžující kyselinou a příjemným náznakem hořkosti. Dále pak odrůda Schiava neboli Vernatsch, v Německu známa jako Trollinger, dávající spíše světlá, lehce pitelná, nenáročná vína, sladké Vino Santo z další místní odrůdy Nosiola, nebo lehké, aromatické červené víno ze staré místní modré odrůdy Marzemino.