Chianti

Oblast mezi Florencií a Sienou se přibližuje představě římských básníků o vznešeném životě na venkově jako žádný jiný kraj na Zemi. Vily, cypřiše, olivovníky, révové keře, skály a lesy vytvářejí obrazy jako ze starověkého Říma. V této nadčasové scenérii, kterou v minulosti určovaly nejrůznější polní plodiny nezbytné pro přežití toskánských rolníků, se dnes vinohrady derou vzhůru a zase klesají dolů do údolí.

Původní zóna Chianti se v roce 1716 stala první vymezenou vinařskou oblastí v celém vinařském světě. Omezovala se na okolí vesnic Radda, Gaiole a Castellina, k nimž později přibyla ještě obec Greve. Toto rozsáhlé historické území, kde dnes přichází na svět jedno z největších vín v Itálii se nazývá Chianti Classico.

Ze šesti zbývajících podoblastí Chianti je nejosobitější Chianti Rufina východně od Florencie. Rodí se zde elegantní vína s pozoruhodnou schopností zrání. Za svou finesu, a za to, že potřebují určitý čas, než se rozvinou do své vrcholné krásy, vděčí ochlazujícím účinkům mořské brízy, která sem vane průsmykem v horském masivu Apenin severně odtud. V některých sklepích se ukrývají poklady staré dokonce 50 nebo 60 let.

Ostatní podoblasti Chianti jsou:
 
  • Chianti Colli Senesi
  • Chianti Colli Fiorentini
  • Colline Pisane
  • Colli Aretini
  • Chianti Montalbano

Jedny z předních vinařství se nacházejí v okolí vesnice San Gimignano v podoblasti Chianti Colli Senesi. Produkty z ostatních podoblastí už kolikrát nebývají až tak vynikající. Výjimku tvoří DOCG Carmignano v podoblasti Chianti Montalbano, které jako první víno v Toskánsku bylo tvořeno až 20 % Cabernetem Sauvignon, dlouho předtím, než se tato praktika stala populární u tzv. “Supertoskánských“ vín.

Rozsah území Chianti se rozprostírá v délce bezmála 160 km od severu k jihu, a je tudíž rozlehlejší než vinařská oblast Bordeaux. Víno se zde smí vyrábět po obyčejným označením Chianti. Ve své nejlepší podobě je pikantní, svěží, neobyčejně dobře pitelné a plné ovocných chutí. Ke konzumaci je připraveno během roku či dvou po nalahvování. Přesto všechno je podstatně méně ambiciózní než Chianti Classico, které musí splnit mnohem přísnější podmínky.

chianti 3

Slavný Baron Ricasoli už v roce 1872 rozlišoval na svém zámku v Broliu mezi dvěma formami Chianti – jednoduchým, určeným pro rychlou spotřebu, a více ctižádostivou variantou vhodnou pro delší ležení ve sklepě. U první verze bylo povoleno přidávat do směsi kromě modrých odrůd Sangiovese a Canaiolo také malé množství tehdy hojně pěstované bílé Malvasie. Podíl bílých odrůd s velkými výnosy však stále stoupal, a proto se naskytl prostor pro fádní Trebbiano toscano.

V roce 1963 byly vydány předpisy upravující DOC Chianti. Stanovily minimální podíl bílých hroznů ve výši 10–30 % pro všechna Chianti. Začalo se tedy produkovat převážně fádní víno mnohdy vylepšované modrými odrůdami z jižní Itálie. Bylo jasné, že buď bude třeba změnit nařízení, anebo musí místní výrobci začít vyrábět své nejlepší víno jinak a dát mu jiné jméno.

V roce 1975 se šlechtická rodina Antinori vzbouřila a uvedla na trh víno Tignanello, které se vyrábí – stejně jako Carmignano severně od Florencie – z odrůdy Sangiovese s malým podílem Cabernetu. Ve snaze podtrhnout svůj postoj rodina Antinori přišla ještě se Solaiou vyznačující se obráceným poměrem Cabernetu a Sangiovese. V průběhu několika let následovala jejich příkladu prakticky všechna vinařství v Chianti. Jejich supertoskánská vína se zpočátku prodávala jako Vino da Tavola (nyní spadají do kategorie IGT) a přicházela na svět v různých podobách – mnohé vynikající, jiné zase osobité.

Postupem doby se však mnohá tato revoluční vína čím dál více vzdálila toskánskému charakteru a zároveň se objevily nové, daleko kvalitnější klony odrůdy Sangiovese. Spolu s výběrem lepších stanovišť a se sofistikovanějšími pěstitelskými metodami daly vzniknout vytříbenějšímu konceptu Chianti Classico s jeho verzí Riserva. Riserva se v současnosti podílí 25 % na celkové produkci regionu.

Chianti Classico je v současné době velmi seriózní víno, které tvoří z 80 až 100 % prvotřídní hrozny Sangiovese z malých výnosů. Po zpracování zraje ve velkých a/nebo malých dubových sudech. Jeho průměrná životnost činí 10 let a více. Až 20 % připadá na jiné povolené odrůdy, jako třeba tradiční Canaiolo, temně zbarvené Colorino a na “mezinárodní“ odrůdy, jmenovitě Cabernet Sauvignon a Merlot. Od roku 2006 se už do Chianti Classico nesmí přidávat žádné bílé odrůdy, výjimku představuje běžné Chianti.

Vinohrady pro Chianti Classico leží v nadmořské výšce 250 až 500 m nebo ještě výš. Z dalších zdejších produktů uveďme olivový olej, Riserva Chianti Classico, připravená ke konzumaci až po delší době zrání v láhvi, dále někdy poměrně nevýrazné místní suché bílé víno a v čím dál větší míře rosato, možná vin santo (slavné dlouhověké sladké jihoitalské bílé či spíše žlutohnědé víno ze sušených hroznů) a třeba jedno či dvě supertoskánská IGT, i když ta spíše ustupují vínům Chianti Classico.

Ta dnes mohou obsahovat výhradně Sangiovese, nejtypičtější toskánskou odrůdu vůbec. Vinaři se jim věnují s velkou pečlivostí a po krátkém experimentování s francouzskými barique, které byly v módě v 80. letech minulého století, se vracejí k tradičním velkým dubovým sudům (botte).

 Castellina-in-Chianti-A-hidden-Gem-in-the-Chianti-Region-04-600x400

Žádné produkty značky Chianti nebyly nalezeny...