Brunello di Montalcino

Tak se nazývá největší víno Toskánska a zároveň jedno z největších vín celé Itálie. Nejprve ale trochu geografie. Nacházíme se ve středověkém městě Montalcino ležící přibližně 40 km jižně od města Siena a 110 km od Florencie v italském regionu Toskánsko. Podnebí je zde jedno z nejteplejších a nejsušších v celém Toskánsku a místní vinohrady o celkové rozloze 1200 ha se pyšní velmi různorodým složením půdy. Nalezneme zde vápenec, jíl, břidlici, vulkanickou horninu a samozřejmě pro Toskánsko typickou půdu “galestro“ – jedná se o jistý druh drolivého slínu. Nadmořská výška vinic se pohybuje v rozmezí 150-500 m n.m. a rozdílný “terroir“ vinic se odráží jak v kvalitě, tak i v komplexnosti a potenciálu jednotlivých vín.

Historie Montalcina sahá do 13. století a mezi jeho hlavní významné památky patří např.: náměstí Piazza del Popolo, opatství Sant’Antimo, gotický kostel Sant’Agostino, katedrála San Salvatore, či středověká pevnost. Město od svého založení zažilo období ekonomických růstů a prosperity, která většinou střídala období násilných převratů a ekonomických krizí. Ve středověku bylo obzvlášť vyhlášeno svými kvalitními výrobky z kůže. Naštěstí pro Montalcino však přichází rok 1865 a s ním i legenda, kterou dnes zná celý svět – Brunello.

Za zmínku zde ještě stojí říct, že Brunello bylo lokálním pojmenováním odrůdy vína pěstovaného v Montalcinu. Po letech pozorování a mnoha experimentech, rozhodla v roce 1879 ampelografická komise se sídlem v Sieně, že Sangiovese a Brunello je jeden a ten samý druh odrůdy a že původní název Brunello bude sloužit jako geografické označení místa původu. Brunello je dnes víno, které je ze 100 % z odrůdy Sangiovese vypěstované na území spadající pod správu města Montalcino. Jedná se převážně o rodinu klonů Sangiovese Grosso a v menší míře i klony Prugnolo Gentile.

item1-rendition-slideshowwidehorizontal-castello-di-banfi-brunello-di-montalcino-italy-sopa-corbis

Biondi - Santi

V roce 1865, Clemente Santi, zvítězil se svým “selected red wine“ vínem nazývaným Brunello (zdrobnělina slova brune – barevný odstín inklinující k tmavé, černé) na zemědělském veletrhu v Montalcinu. Brunello se tak začalo dostávat do všeobecného povědomí. Dcera Clemente Santiho se provdala za Jacopa Biondiho a jejich syn Ferrucio, který zdědil po dědovi vášeň pro víno, bezprostředně rozpoznal obrovský potenciál odrůdy Sangiovese a dovedl selekci jednotlivých klonů téměř k dokonalosti. Byl to i on, který spojil příjmení obou rodin tak jak je známe dnes, Biondi – Santi.

Jeho započatou práci dokončil Franco Biondi Santi – “il Dottore“, který vyselektoval patřičný klon, který se svou charakteristikou lišil od ostatních běžných klonů Sangiovese (zkrácený kuželovitý hrozen, bez křidélek, se silnější pevnou slupkou). Zmíněný klon nese název BBS-11 (Brunello Biondi Santi 11) a je to jediný schválený klon, který nese jméno svého producenta.

Brunello se od té doby stalo pojmem. V 60. letech 20. století bylo v Montalcinu 11 producentů a dnes jich zde nalezneme necelých 200 s roční produkcí okolo 330 000 kartonů. V roce 1966 byl regionu udělen statut DOC a v roce 1980 DOCG (první italský region v historii apelačního systému nesoucí označení DOCG).

Tradice, moderna a cesta mezi

Brunello di Montalcino je tvořeno ze 100 % odrůdou Sangiovese. Tradičně se víno nechávalo dlouhou dobu macerovat, přičemž docházelo k vysokému uvolňování barvy, taninů a chuti ze slupek bobulí. Po fermentaci víno zrálo ve starých velkých sudech “botte“ ze slavonského dubu po dobu 4 let. Vliv dubového sudu na chuťový projev vína zde nebyl tak velký a výsledný projev byl všeobecně stále drsný a strohý a víno potřebovalo dlouhou dobu zrát v lahvi. Někteří modernější vinaři proto používají malé francouzské sudy “barrique“, které vínu propůjčují výraznější tón černých bobulovin, vanilky, hnědého cukru aj. Takto vyrobená vína jsou připravena ke konzumaci za podstatně kratší dobu než u tradiční metody. Prostřední cestou je potom kombinace obou výše uvedených metod. Víno nejprve zraje kratší dobu v sudech barrique a poté zbývající dobu v botte.

Brunello di Montalcino ve zkratce:

100 % Sangiovese, vypěstováno, vyrobeno a nalahvováno v Montalcinu, minimální obsah alkoholu 12,5 %

 

Brunello di Montalcino - doba zrání 4 roky před uvedením na trh, z toho minimálně 2 roky na sudu a 4 měsíce v lahvi

Brunello di Montalcino Riserva - doba zrání 5 let před uvedením na trh, z toho minimálně 2 roky na sudu a 6 měsíců v lahvi

 

Určitě bychom také neměli zapomenout na:

Rosso di Montalcino

100 % Sangiovese, vypěstováno, vyrobeno a nalahvováno v Montalcinu, minimální obsah alkoholu 12 %, minimální doba zrání 1 rok před uvedením na trh. Zrání v sudu není požadováno.

Il-Palazzone-vineyards-Montalcino

 

 

 

 

Žádné produkty značky Brunello di Montalcino nebyly nalezeny...